Rebelia.cz » Spirulina » Jak užívat Spirulinu - dávkování

Spirulina

Užitečné informace o sladkovodní sinici Spirulině.

Jak užívat Spirulinu - dávkování

Spirulina patří svou povahou mezi zelené superpotraviny. V kapitole Spirulina a její účinky jsme rozebrali jednotlivá pozitiva na naše zdraví.

Jsou však u Spiruliny nějaká omezení? Opravdu je vhodná pro všechny? Jakou formu Spiruliny vybrat a jak ji užívat? Na tyto otázky se pokusím odpovědět. Podívejme se tedy, co nás při užívání Spiruliny čeká.

spirulina dávkování

Obsah sekce

  1. Kolik spiruliny užívat - dávkování
  2. Pro koho je spirulina určena
  3. Těhotné a kojící ženy a děti
  4. Pro koho je spirulina nevhodná
  5. Spirulina a čínská medicína
  6. Nežádoucí účinky
  7. Tablety, prášek nebo vločky?
  8. Jiné formy Spiruliny
  9. Závěrem

Kolik spiruliny užívat - dávkování

Různé zdroje se lehce liší v tom, jaká je nejúčinnější dávka spiruliny. Obecně lze říci, že účinky lze pozorovat při konzumaci i jen 1 gramu Spiruliny denně. Dákování není úplně striktní a hodně se v něm dá uplatnit vlastní pocit a reakce vašeho těla.

Doporučuji se držet v hranicích 2-8 g denně. S čímž mám osobně dobré zkušenosti, co se týče zelených potravin vůbec. Je to znát na celkové energii, menší únavě a potřebě spánku. Stejně tak jako na kvalitě pleti.

Podle výzkumů byly zaznamenány například účinky:

  • V případě cholesterolu, dávky v rozmezí 1 - 8 g denně
  • Pro zvýšení výkonu svalů, byly použity dávky 2 - 7,5 g denně
  • Pro regulaci hladiny glukózy v krvi – zlepšení již od 2 g denně
  • Krevní tlak může být ovlivněn v dávkách 3,5 - 4,5 g denně

Nebyl sice prokázán vliv účinků Spiruliny na tom, zda se bere vše v jedné dávce, nebo je to rozloženo do více dávek za den, osobně doporučuji rozložit dávku na 3 denně (ráno, v poledne, večer).

Při kombinaci s Chlorellou můžete brát spirulinu ve stejný čas jako chlorellu. (dávkování chlorelly případně najdete na mém webu o chlorelle)

Základní dávkování spiruliny

Pro ty, kdo vůbec neví jak začít, jsem připravil následující rozpis, který mimochodem platí také pro chlorellu nebo pro společné užívání chlorelly a spiruliny. Jedná se o rozpis pro užívání tablet o hmotnosti 500 mg (0,5 g). Pokud užíváte prášek, množství vždy vydělte dvěmi a získáte požadovanou gramáž. Na jednu vrchovatou čajovou lžičku se vejde asi 5 g prášku.

  • n. den: (snídaně) - (oběd) - (večeře) - vždy 30 minut před jídlem.
  • 1. den: 1-0-0
  • 2. den: 1-1-0
  • 3. den: 1-1-1
  • 4. den: 2-1-1
  • 5. den: 2-2-1
  • 6. den: 2-2-2
  • 7. den: 3-2-2
  • Takto pokračujte, dokud nedosáhnete plánované denní dávky

Poslouchejte své tělo. Můžete dávky Spiruliny postupně zvedat až na množství kolem 8 g denně. Spirulina je potravina a dá se jí jen velmi těžko předávkovat. Můžete tedy s dávkou experimentovat až na úroveň kolem 20 g. Pro dlouhodobé preventivní užívání jsou však dávky do 8 gramů dostačující.

Znatelné účinky většinou pocítíte při dlouhodobějším užívání. Zvláště, pokud budete Spirulinu užívat na konkrétní problém, mějte chvíli trpělivost, než se její účinky dostaví, užívejte ji alespoň tři týdny, než vyhodnotíte, jak vám pomáhá.

spirulina prášek[1]

Pro koho je spirulina určena

Spirulina se doporučuje pro všechny od 3 let. Mohou ji užívat děti i dospělí, těhotné i kojící matky. Jako u každého doplňku však i zde musíme být trochu obezřetní.

Spirulina je svou povahou velmi vhodná ke dlouhodobé konzumaci. Často se doporučuje kombinace Spiruliny a Chlorelly, případně ještě mladého ječmene. Tyto potraviny a jejich účinky se navzájem krásně doplňují.

Předávkování Spirulinou nebylo prokázáno. Ovšem i zde je nutné použít zdravý rozum a neužívat extrémně vysoké dávky Spiruliny dlouhodobě. V případě velmi vysokých dávek po dlouhou dobu bude účinek stejný, jako při jednostranné dietě.

spirulina bio

Těhotné a kojící ženy a děti

Těhotné ženy

Většina zdrojů uvádí, že Spirulinu je možné užívat nezávisle na věku či stavu. Někteří odborníci však nedoporučují Spirulinu (ale ani např. bylinné preparáty) těhotným ženám. Zde doporučují pouze preparáty určené pro těhotenství a hlavně konzumovat vitamíny v přirozeném stavu. Osobně bych se však přiklonil k názoru, že Spirulina je naprosto přírodní, v nezměněné formě (pouze usušená a rozemletá) a nejedná se tak o žádnou chemii. Pokud je žena zvyklá již Spirulinu užívat, není důvodu s tím končit jen z důvodu těhotenství. Důležité je však naslouchat svému tělu, které si, zejména v tomto období, velmi dobře řekne, jak danou potravinu snáší. V případě jakýchkoliv nežádoucích či nepříjemných účinků pak zvážit přerušení užívání Spiruliny.

Znám několik maminek, které s užíváním chlorelly i spiruliny pokračovaly v době těhotenství úplně bez problémů. V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat, posnažím se získat odpovědi na vaše dotazy.

Kojící ženy

Není dokázán přímý vliv na miminka, která jsou kojena, když matka užívá Spirulinu. Užívání při kojení je možné, jen může Spirulina (jako všechny potraviny) ovlivnit chuť mléka. Mohlo by se tak stát, že bude chvíli trvat, než si miminko na chuť zvykne.

Děti

Dětem se obecně doporučuje užívání jakýchkoliv doplňků až po třetím roce života. Do té doby se jim velmi intenzivně vyvíjí imunitní systém a není dobré do něj příliš zasahovat. Po třetím roce života je konzumace Spiruliny závislá zejména na možnosti dítěte spolupracovat. U malých dětí (do 12 let věku) volte dávky v nejnižší hmotnostní kategorii. Případně přihlédněte k váze dítěte. Menší dávka stačí dítěti, které váží 20 kg, než dítě s váhou 40 kg. Spirulina jim však může velmi pomoci například při zlepšení zraku, nebo snižování cholesterolu.

spirulina prášek[2]

Pro koho je spirulina nevhodná

Lidé s fenylketonurií by se měli konzumaci Spiruliny vyhnout, jelikož nemohou zpracovat fenylalanin, který je ve Spirulině obsažen.

Spirulina také aktivuje imunitní systém, což je výborné. Ovšem při autoimunitních onemocněními jako například roztroušená skleróza, revmatická artritida, nebo lupus může dojít ke zhoršení příznaků a to díky interakci s léky, které tlumí činnost imunitního systému. Pozor by si měli dát například lidé, kteří užívají Predisol (lék užívání k léčbě astmatu). Pokud si nejste jisti, zda se Spirulina snáší s léky, které užíváte, konzultujte to se svým lékařem. Pozor dejte, pokud užíváte například tyto léky: Adalimumab (Humira), Azathioprin (Imuran), Cyklosporin (Neoral), Etanercept (Enbrel), Infliximab (Remicade), Leflunomid (Arava), Methotrexat, Mycophenolate (CellCept).

Spirulina a čínská medicína

Podle čínské medicíny má Spirulina chladící účinky, je proto vhodná pro lidi s návaly horkosti, nadměrným pocením, apod. Zároveň není doporučována těm, kteří mají tendenci zadržovat vodu v těle, trpí na cysty, kvasinková onemocnění a zahlenění.

Nežádoucí účinky

Jsou uváděné velmi vzácné případy alergické reakce - vyrážka, kopřivka či problémy s dýcháním. Není však známo, zda tyto reakce přímo souvisí s užíváním Spiruliny, nebo konzumací Spiruliny z nevhodného či znečištěného zdroje. Některé zdroje dokonce tvrdí, že žádné vedlejší účinky, které by měly přímou souvislost se Spirulinou, nebyly studiemi prokázané.

Průjem, či nevolnost mohou být projevem prvotní detoxikace organismu. Tyto příznaky můžete pocítit zejména, pokud užíváte Spirulinu v kombinaci s Chlorelou, která je k detoxikaci velmi vhodná. Pokud by tyto potíže nastaly, doporučuji snížit dávkování. Důležité je zejména poslouchat své tělo. Při konzumaci samostatné Spiruliny tyto projevy popisovány nejsou.

spirulina tablety[3]

Tablety, prášek nebo vločky?

Spirulinu můžete dostat ve třech formách:

  • práškové, sypké formě,
  • tablety,
  • vločky.

Všechny tři varianty jsou výživově stejné, záleží čistě na vás, který typ konzumace je vám příjemný.

Prášková Spirulina

Pokud nepoužíváte váhu, nebo přesnou odměrku, je její dávkování méně přesné než u tablet. Prášek můžete rozmíchat ve vodě a vypít, případně přidat do jídla. Nápoj má mírně žabincovou chuť, ale dá se na ni zvyknout. Jedna vrchovatá čajová lžička je zhruba 5 g Spiruliny. Doporučuji však dané množství alespoň jednou převážit a k odměřování používat vždy stejnou lžičku.

Prášek lze rozmíchat ve vodě, čaji, nebo ovocném džusu. Záleží na chuti. I dané množství, ve kterém prášek rozmícháte, je jen na vás a vaší chuti.

Vločky

Tato forma není příliš častá, ale své uplatnění najde. Vločkami můžete posypat nejrůznější saláty i hlavní jídla, nebo například je přidat po uvaření do polévky.

Tablety

Jedná se o nejpohodlnější formu užívání Spiruliny. Tableta má přesnou gramáž a tak se nemusíte obávat, zda jí máte málo či moc.

Tablety se vyrábějí v různé gramáži, například 200 mg nebo 500 mg. Kolik tablet za den vzít záleží na tom, jak velké tabletky máte.

Například 2 gramy Spiruliny jsou buď 4 tablety po 500 mg, nebo 10 tablet po 200 mg. Nezapomeňte si tedy řádně přečíst informace na tabletách.

500 mg - 4 x až 6 tablet denně = 2 až 3 g

Jiné formy Spiruliny

Spirulinu dnes můžete najít i v různých výrobcích. Na trhu naleznete například hned několik typů čokolády se spirulinou, hořkou, bílou. Jak je vidět i mlsat se dá zdravě. Pokud ovšem chceme Spirulinu užívat dlouhodobě pro její blahodárné účinky, forma čokolády nebude tou pravou. Množství, které bychom museli denně sníst, by nebylo dobré ani pro tělo, ani pro naši peněženku.

Závěrem o užívání spiruliny

  • Trpíte-li některým z autoimunitních onemocnění, nebo si nejste jisti, poraďte se o užívání Spiruliny s lékařem. Při fenylketonurii Spirulinu nepoužívat!
  • Dávkování dodržujte dle výrobce.
  • Vybírejte Spirulinu z kvalitního zdroje!!! Nekupujte za každou cenu nejlevnější produkty s pochybnou zárukou kvality.
  • Poslouchejte své tělo a mějte ho rádi.
  • 1 http://www.telegraph.co.uk/news/health/11086742/From-whey-protein-to-spirulina-are-superfood-powders-set-to-be-as-popular-as-the-Paleo-diet.html
  • 2 http://www.seattlehealthcounselor.com/blog/2012/09/spirulina-for-kids-and-babies/
  • 3 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spirulina_tablets.jpg

Kam dál?